تفاوت بین پردازنده های Core i3 ، Core i5 ، Core i7 اینتل چیست ؟

مطمئنا انتخاب تجهیزات سخت افزاری مناسب مانند، صفحه نمایش، هارددیسک، حافظه Ram و حتی ماوس برای کیفیت کار با کامپیوتر مهم هستند، اما قطعا مهمترین عامل در بهتر شدن شرایط کار با یک رایانه انتخاب مناسب پردازنده آن می‌باشد. که در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بتواتید تفاوت بین پردازنده‌های رایج را متوجه بشوید و در نهایت، انتخاب بهتری داشته باشید.

نگاهی به خانواده تراشه های Sandy Bridge  ( نسل دوم ) پردازنده اینتل :

با این که مدت نسبتا زیادی است که پردازنده های  Core i5 ، Core i3 و Core i7 به بازار عرضه شده اند اما هنوز بعضی از خریداران در انتخاب یکی از سه پردازنده دچار سر در گمی می شوند. در این مقاله به تفاوت های این پردازنده ها می پردازیم.

Core i3 ، Core i5 ، Core i7 تفاوت ها به طور خلاصه

اگر به دنبال یک پاسخ ساده و واضح هستید به طور کلی می توان گفت پردازنده های Core i7 از پردازنده های Core i5 بهتر هستند و آن ها نیز به نویه خود از پردازنده های Core i3 بهتر هستند. اشتباه نکنید ، نه پردازنده های Core i7 هفت هسته دارند و نه پردازنده های Core i3 دارای سه هسته هستند. این اعداد به سادگی بر توانایی پردازش نسبی این پردازنده ها دلالت دارند. سطوح نسبی توانایی پردازشی آن ها همچنین با درجه بندی ستاره ای پردازنده اینتلشان نشان داده می شود ، که بر مجموعه ای از معیارهای وابسته به تعداد هسته هایشان پایه ریزی شده است. سرعت ساعتی ( به GHz ) ، اندازه کش ( Cache ) و همچنین تعدادی تکنولوژی جدید اینتل مانند Turbo Boost و Hyper-Threading.

پردازنده های Core i3 با ۳ ستاره درجه بندی شده اند ، پردازنده های Core i5 دارای ۴ ستاره هستند و پردازنده های i7 هم ۵ ستاره دارند. اگر از این که درجه بندی ها از ۳ ستاره شروع می شوند تعجب کرده اید باید بدانید که در حقیقت این گونه نیست. پردازنده های اولیه اینتل – Celeron  و Pentuim – به ترتیب یک و دو ستاره می گیرند.

نکته : پردازنده های Core می توانند از نظر این که برای چه دستگاه هایی ساخته شده اند دسته بندی شوند ، که در این صورت می توان آن ها را به دو گروه دسته بندی کرد ، پردازنده های ویژه لپ تاپ و پردازنده های ویژه کامپیوتر های رومیزی. هر یک از این گروه ها ویژگی های فنی مربوط به خود را دارند. برای جلوگیری از پیچیده شدن و ایجاد سر در گمی ، در این مقاله بر روی پردازنده های ویژه کامپیوتر های رو میزی تمرکز می کنیم. همچنین توجه داشته داشته باشید که تمرکز ما بر روی پردازنده های Core نسل دوم ( Sandy Bridge ) است.

در مورد پردازنده های Desktop :

Turbo Threads Cores Desktop Processor
Yes ۸ ۴  Intel Core i7
Yes ۴

۲ or 4

 Intel Core i5
No ۴

۲ or 4

 Intel Core i3

تعداد هسته ها

هر چه تعداد هسته ها بیشتر باشد ، کار ( thread ) های بیشتری به صورت همزمان می تواند انجام شود. کمترین تعداد هسته ها در پردازنده های Core i3 وجود دارد که فقط ۲ هسته دارند. در حال حاضر تمام پردازنده های Core i3 دو هسته ای هستند. در حال حاضر تمام پردازنده های Core i5 به جز i5-661 ، چهار هسته ای هستند.  پردازنده Core i5-661 فقط دو هسته دارد ، با سرعت ساعتی ۳٫۳۳GHz. به خاطر داشته باشید که تمام پردازنده های Core i3 هم دو هسته ای هستند. به علاوه پردازنده i3-560 هم ۳٫۳۳GHz سرعت دارد ، و در عین حال بسیار ارزان قیمت تر هم هست. این طور به نظر می رسد که پردازنده i3-560 Core خرید بهتری نسبت به Core i5-661 است. پس جریان از چه قرار است؟

در حال حاضر می خواهیم از این فرصت استفاده کنیم تا توضیح دهیم چگونه تعدادی از فاکتورها بر توانایی پردازشی کلی یک پردازنده تاثیر می گذارند و تعیین کنیم آیا این پردازنده باید یک پردازنده i3 محسوب شود یا یک i5 یا یک i7.

حتی اگر پردازنده i5-661 در حالت نرمال سرعت ساعتی معادل با Core i3-560 داشته باشد و حتی اگر دارای تعداد هسته های یکسان باشند ، پردازنده i5-661 از یک تکنولوژی بهره می برد که با نام Turbo Boost شناخته می شود.

تکنولوژی Turbo Boost اینتل

تکنولوژی Intel Turbo Boost به پردازنده امکان می دهد تا در زمان نیاز به صورت داینامیک سرعت ساعتی اش را افزایش دهد. حداکثر مقداری که در هر زمان Turbo Boost می تواند سرعت ساعتی را افزایش دهد به تعداد هسته های فعال ، برآورد مصرف فعلی ، بر آورد مصرف انرژی و حرارت پردازنده وابسته است.

برای پردازنده Core i5-661 حداکثر فرکانس ممکن پردازنده ۳٫۶GHz است. به دلیل این که هیچ یک از پردازنده های Core i3 دارای تکنولوژی Turbo Boost نیستند ، پردازنده i5-661 می تواند در صورت نیاز از آن ها سریع تر باشد. به دلیل آن که همه پردازنده های Core i5 به آخرین ورژن از این تکنولوژی ، یعنی turbo Boost 2.0 مجهز شده اند ، تمامیشان می توانند از هر پردازنده Core i3 سریع تر باشند.

اندازه کش ( Cache )

هر زمان که CPU تشخیص دهد که مکررا از داده های یکسانی استفاده می کند ، این داده ها را در حافظه کش خود ذخیره می کند. کش دقیقا مانند رم است ، فقط سریع تر است – زیرا در خود پردازنده قرار دارد. هم RAM و هم Cache به عنوان فضایی برای نگه داری داده هایی که متناوبا مورد استفاده قرار می گیرند عمل می کنند. بدون آن ها CPU مجبور خواهد بود که دائما داده ها را از روی هارد دیسک بخواند که زمان بسیار بیشتری را نیاز خواهد داشت.

اساسا ، RAM تعامل با هارد دیسک را به حداقل می رساند در حالی که کش تعامل با رم را به حداقل می رساند. بدیهیست با کش بزرگ تر به داده های بیشتری می توان دسترسی سریع داشت. همه پردازنده های Core i3 دارای ۳ مگابایت کش هستند. همه پردازنده های Core i5 ، مجددا به جز i5-661 ( فقط ۴ مگابایت ) ۶ مگابایت کش دارند و در نهایت همه پردازنده های Core i7 دارای ۸ مگابایت کش هستند. این مسئله به وضوح یکی از دلایلی است که چرا یک پردانده Core i7 بهتر از یک Core i5 و یک Core i5 بهتر از یک Core i3 عمل می کند.

تکنولوژی Hyper-Threading

تکنولوژی چندنخی

به بیان ساده در هر لحظه فقط یک فرمان می تواند در یک هسته پردازش شود. بنابراین اگر یک CPU دو هسته ای باشد ، پس به صورت فرضی تنها دو فرمان به صورت همزمان می تواند مورد پردازش قرار گیرد. هرچند ، اینتل یک تکنولوژی به نام Hyper-Threading را معرفی کرده است. این تکنولوژی یک هسته را قادر می سازد که چند فرمان را پردازش کند.

مثلا یک پردازنده Core i3 که فقط دو هسته دارد ، می تواند در حقیقت دو فرمان را در هر هسته اجرا کند. به عبارت دیگر در مجموع چهار فرمان می تواند به صورت همزمان اجرا شود. بنابراین حتی اگر پردازنده های Core i5 چهار هسته ای باشند ، از آنجا که این پردازنده ها از تکنولوژی Hyper-Threading پشتیبانی نمی کنند ( مجددا به غیر از i5-661 ) تعداد فرمان هایی که در هر لحظه می توانند پردازش کنند تقریبا معادل همتایان Core i3 شان است.

این یکی از دلایل بسیاری است که چرا پردازنده های Core i7 بهترین هستند. نه تنها چها هسته ای هستند بلکه از تکنولوژی Hyper-Threading هم پشتیبانی می کنند. بنابراین در مجموع ۸ فرمان به صورت همزمان می تواند در آن ها اجرا شود. این ویژگی را با ۸ مگابایت کش و تکنولوژی Turbo Boost اینتل که همه پردازنده های i7 دارند ترکیب کنید و خواهید دید که چه چیزی پردازنده های i7 را از هم نوعانش مجزا می کند.

خلاصه این که اگر می خواهید کارهای زیادی را به صورت همزمان بر روی PC خود انجام دهید پس شاید ارزشش را داشته باشد که کمی بیشتر برای یک پردازنده i5 یا i7 هزینه کنید. گرچه اگر از PC خود برای کارهایی مانند چک کردن ایمیل ، انجام امور بانکی ، مطالعه اخبار و دانلود کردن موسیقی استفاده می کنید پردازنده Core i3 ارزان قیمت تر هم این کارها را برای تان انجام می دهد.

یک فاکتور دیگر در این مقوله این است که دائما برنامه های بیشتری با سازگاری چندنخی ( multithread ) عرضه می شوند. این یعنی این برنامه ها می توانند از بیش از یک هسته CPU برای پردازش یک تک نخی استفاده کنند. بنابراین همه چیز سریع تر انجام می پذیرد. به عنوان مثال بعضی از نرم افزاهای ویرایش تصاویر و برنامه های ویرایش ویدئو چند نخی هستند. هر چند مرورگر اینترنتی که که برای دسترسی به Netbank یا ایمیل خود استفاده می کنید چند نخی نیست و در آینده نزدیک هم بعید است که این اتفاق بیافتد.

اگر می خواهید اطلاعات فوق را به زبان اصلی  نیز بخوانید اینجا کلیک کنید.

79 نظر در “تفاوت بین پردازنده های Core i3 ، Core i5 ، Core i7 اینتل چیست ؟”

 1. کاشکی میشد به زبان ساده تر برا اونایی که چیزی از کامپیوتر و لپ تاپ نمیدونن میگفتین در کل بازم ممنونم.

 2. مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 3. سلام
  خوب بود ممنونم
  در قسمتی از صحبت هاتون اشاره داشتین به ۸ مگابایت کش برای Core i7 اما ۶ مگابایت کش بیشتر نداره اگر صلاح دیدین و صحبته من طبق این سایت درست بود دوست داشتین تصحیح کنین
  خوب بود ممنونم
  http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/core-i7-processor.html

  1. شهراد رضایی

   سلام. البته صحبت شما هم تقریبا درسته. اینطوری بگم که همه corei7 ها دارای ۸ مگ کش نیستند بلکه ۲ تا از مدلهای آن دارای ۸ مگ کش و چند تا دیگه هم دارای ۶ و ۴ نیز هستند. بهرحال از دقت نظرتون بسیار سپاس گذارم

 4. مرسی ممنون . متاسفانه ما در ایران فقط فکر اعداد و ارقام هستیم بدون توجه به نیاز خودمون . صرفا برای اینکه عدد هفت در کنار یه پردازنده قرار می گیره عموما نظر ها به اون سمت میره در حالی که شابد برای نیاز من همون ۳ هم جوابگو باشه

 5. مرسی .خوب و مفید بود واقعا.اگه بتونید در مورد پردازنده های amd هم مطلب کوتاه دربیارید ممنون میشم

 6. با عرض سلام و تشکر فراوان.با استفاده از مقاله ی شما توانستم همه را قانع کنم. واقعا عالی وعلمی بود.تشکر مجدد

 7. خیلی عالی بود. در مورد اینکه قطعات و امکانات یک لپ تاپ با هم همخوانی داشته باشن یا به اصطلاح مچ باشن هم اگه میشه اطلاعاتی بذارین ممنون میشم

 8. با درود
  من حدود ۱۰ ماه هست لپ تاپ Lenovo ideapad z 500 خریدم با کانفینگ زیر
  intel(R) core(TM) i7-3612QM CPU @ 2.10 GHZ “Cache 6 MB
  ۶۴bit system
  RAM 6/00 GB
  gforce NVidia GT 740
  hard disk 1 trb
  windows 8 pro
  واقعا به کمکتون نیاز مبرمی دارم ممنون میشم بگید چرا سیستم دائم هنگ میکنه و وقتی خواستم ویندوز ایکس پی رو نصب کنم ارور داد درست بعد از چک کردن سخت افزارها بعدش یک پیام داد که دقیقا نمیدونم چون انگلیسم ضعیفه ولی تا اونجا که متوجه شدم پیام مبنی بر این بود که یا هارد دیسک مشکل داره و باید اونو چک کرد یا اینکه سیستم ویروسی هست اینم بگم این سی دی میندوز ۳۲ بیتی هست ولی نمیدونم آیا ربطی به این موضوع داره و اگر اگر داره که باید رد پیام میگفت مشکل این هست که ۳۲ بیتی هست
  در ضمن از هر ۳ یا ۴ بار روشن کردن لپ تاپم یکبار لود نمیشه و دائم باید روشن خاموش کنم تا لود بشه بعضی وقتا ۵ یا ۶ بار خاموش روشن میکنم تا موفق بشم وارد یوزرم بشم وقتی روشن میکنم بعضی وقتا بالا میاد ولی اونجایی که باید لگوی یوزر بیاد سیاه میشه و غیر فعال حتی ۲۰ دقیقه هم صبر میکنم تو همون حالته مگه اینکه خاموش کنم دوباره روشن کنم و موقعی هم که بالا میاد و این مشکلو نداره سریع لود میشه یعنی وقتی دکمه پاور لپ تاپ رو فشار میدم تا وقتی کاملا لود بشه ۳۰ ای ۶۰ ثانیه زمان میبره واقعا از کارکرد عجیب و غریب سیستم خسته شدم واقعا یک عمر ممنونت میشم اگه راهنمایی کنی و بگی مشکلم دقیقا چیه و نظر شما در این مورد چی هست
  با سپاس از تلاش بی دریغ شما
  منتظر پاسخگویی شما هستم
  بدرود.

  1. دوست عزیز شما خیلی راحت میتونید بر روی هر لپ تاپی که بخواهین ویندوز XP نصب کنید، مشکلی که شما خوردین کاملا طبیعیه با CD ویندوزی که شما دارین نه تنها در مورد این مدل لپ تاپ بلکه در باقی لپ تاپها هم مشکل نصب خواهید داشت چرا که درایور SATA در ویندوز XP شما وجود ندارد.

   در حالت عادی درایورهای SATA مخصوص چیپست جنوبی مادربردها در CD های ویندوز XP موجود نیست، و اگر بخواهید چنین ویندوزی را بر روی لپ تاپ نصب کنید با Blue Page مواجه میشوید، چرا که هارد را شناسایی نمیکند.

   این مورد در کامپیوترهای Desktop که هاردهای آن به صورت Raid تنظیم شده نیز پیش می آید.

   راه حل این است که درایو مخصوص لپ تاپ خود را در Source ویندوز XP خود به وسیله برنامه nLite اعمال کنید.

  2. منم k555ldbدارم ی مدت همینجوری بود جایی سراغ نداشتم بدم درست کنن بی خیال شدم ولی ای کاش نمیشدم بعد ی مدت وقتی ویندوزو روشن کردم(قبل از بالا امدن)هاردم شروع به تیک تیک کرد و ارور areboot and selcte a proper boot deviceرو مشاهده کردم هاردم سوخت از من میشنویی پیش یکی ببر نشون بده شاید به نفعت باشه!!

 9. با این تفاصیل من در سیستم کامپیوتر رو میزیم با پنتیوم ۴ که تقریبا ۸ سال پیش خریده بودمش و همین الانم مثل ساعت کار میکنه ولی خب کند هست و نیازهای اینروزها رو برآورده نمیکنه ولی در خیلی مقاطع از این سیستم خیی بهتر کار میکنه احساس میکنم یکجای سیستم میلنگه و حدس میزنم اشکال از ویندوزه، انگار نمیتونه از سخت افزاریی که در اختیار داره بطور بهینه استفاده کنه مثلا در سیستم پنتیوم ۴ وقتی سیستم بعد از یه مدت کار کردن هنگ میکرد میرفتم تسک منیجر میدیدم سی پی یو به حد ۱۰۰% استفاده رسیده ولی تو این سیستم وقتی هنگ میکنه حداکثر تا ۱۰ الی ۲۰ % از سی پی یو اشکال شده و حداکثر ۷۰ درصد از حافظه رام حتی در خیلی موارد وقتی یک پوشه را باز میکنم که حاوی چند عکس کم حجم هست با تاخیر اون رو باز میکنه و یک نوار آبی باید پر بشه تا اون پوشه لود بشه که بعضی وقتا حدود ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه طول میکشه در حالیکه تو سیستم ایکس پی پنتیوم ۴ در آن واحد همه چیز لود میشد

  1. چند مورد کلی و ساده در باره رفع اشکال شما میتونم بگم،
   – ابتدا به ساکن دکمه ویندوز+R و عبارت command و سپس درون داس عبارت :c را تایپ و اینتر کنید ،بعد chkdsk را تایپ کنید و اینتر را بزنید.در آخر پروسه باید درون پنجره داس دنبال “Windows has checked the file system and found no problems” این عبارت بگردید،اگر مشاهد کردید یعنی درایو شما بلااشکال است.
   – جدا توصیه می شود یکبار دیگر دیسک را یکبار دیگر پارتیشن بندی و فرمت کنید!
   – ویندوزتون رو دوباره نصب کنبد : ویندوز با دیتای معتبر از شرکت هایی مثل پرند یا گردو تهیه کنید و حتما از صحت کرک آن با خبر شوید!
   – از طریق خود وبسایت lenovo اقدام به دریافت آخرین نسخه ۶۴/۸۶ بیت بفرمائید.ممکن است این عوامل به خاطر باگ سخت افزاری باشد..
   – از آنتی ویروس eset smart security برای سیستم استفاده کنید
   – از نصب فایر وا خودداری کنید.نسخه سیکیوریتی ناد مجهز به فایر وال است.
   – در صورت مشاهده گیر کردن دوباره،دوباره “ویندوز+R” را بزنید و عبارت dxdiag را زده و اینتر و yes را انتخاب کنید.اندکی صبر کنید تا پروسه انجام شود،سپس به برگه “display” رفته و در قسمت note آن “No problems found” نوشته باشد.در این صورت نیز می توان نتیجه گرفت که بیس گرافیک شما نیز سالم است….

 10. سلام تفاوت بین اینتل اتم چهارهسته ای و i3 دو هسته ای چیست چرا i3 گران تر است؟
  البته تفاوتهاشون رو برسی کردم ولی می خواستم کمی فنی تر جواب بگیرم واینکه نقش این این تفاوتها تا چه اندازه است؟
  ممنون

 11. سلام خیلی ممنونم از سایت بسیار خوبتون واقعا مطالب بسیار عالی بود خیلی خیلی ممنونم موفق باشید

 12. آقا زیاد جالب نبود خخخخخخخخخخخخخخخخخ
  شوخی کردم خیلی حال کردم
  خیلی بدردم خورد…. خیلی مفید بود خدایش

 13. سلام adminمن چند وقتیه با یکی از رفیقام سر موضوع این که تمام کامپیوتر ها فقط از دو گیگاهرتز استفاده می کنن مشکل دارم و میگه تمام سیستم ها حتی هفت هسته هم از دو گیگا هرتز استفاده می کنن آیا واقعا ممکنه؟ممنون می شم اگر جواب بدین

 14. سلام کاربران عزیز هر کسی میخواهد یک سی پی یو خوب برای بازی بگیرد و یا برای کار های مهندسی من به او سی پی یو i5 رو پیشنهاد میدم ببینید سی پی یو i5 با سی پی یو i7 هیچ فرقی ندارد تازه من پایین ترین نسخه سی پی یو i5 را دارم ولی همکارم i7 داره هیچ فرقی نداره اون که پشیمون شده من با رم ۶ گرافیک ۱ و پایین ترین ورژن سی پی یو i5 تونسم کالاف دیوتی ۱۱ رو به راحیت اجرا و بدون تیک زدن بازی کنم تازه همه مشخصاته بازی رو هم برده بودم اخر

 15. سلام من یک لبتاب دارم میگم به نظر شما کارت گرافیک AMD Radeon R7 M265 2GB برای بازی در کالاف دیوتی ۱۱ خوب و بدون تیک زدن جواب میده ممنون اگر جواب بدید

 16. در جلوی پردازنده های core i5 بعضی ها نوشته شده U من سوال کردم که یعنی ۲ هسته ای هستند.این خلاف مطالب شماست میشه توضیح بدید

  1. شهراد رضایی

   u به معنی ultra low power یعنی مصرف انرژی بسیار پایین. البته در متن چیزی ننوشتیم که این قضیه رو نقض کنه! بعضی از مدلهای corei5 دو هسته ای هستند (مثل بیشتری سریهای u) اما بیستر اونها چهارهسته ای هستند.

 17. سلام
  من می خواستم یه لبتاپ بخرم که برای اجرای برنامه هایی مثل avr و سایر برنامه های سنگین مهندسی مشکلی نداشته باشه
  به نظر شما چه پردازنده ای میتونه ساپورت کنه تا ۳ ۴ سال ؟؟
  مرسی

 18. لپتاپ نخرین دنیا دو روزه آخرش میمیریم.پولتونو بدین کباب پسته حالشو قورت بدین.ساده ها

 19. در جواب متن آقا مصطفی
  احتمالا شما با برنامه های رندرنیگ کار نکردین که تفاوت سرعت core i 7 را با core i 5 تشخیص دهید.
  پیشنهاد من برای دوستانی که با برنامه های رندرنیگ کار میکنن core i 7 4790k هستش که تا سرعت ۴.۴ بوست میکنه ، ٨ مگ کش داره ، ۴ هسته و ٨ ترید داره که به نسبت قیمتش که حدود ١.١ میلیون هست ، پردازنده ی فوق العاده ای به نظر میرسه

 20. سلام. ببخشید من لپ تاپ dell inspiron 3537 i5 دارم امکان ارتقا cpu اون به i7 هست؟ نوع پروسسور آن i5 4200U میباشد.
  ممنونم

 21. سلام ممنون از سایت خوبتون یه سوال:پردازنده celeron430دارم به چه پردازنده ای قابل ارتقاع میباشدممنون میشم از راهنمایی دوستان خوب

 22. سلام من سی پی یو سلرون دارم ۱۰٫۸ گیگا هرتزی ۴۳۰میخام ببینم اگه به سی پی یو core i5 4690k 3.5 ghzارتقا بدم باید مادر بورد هم عوض کم یا نه و اگر عوض کردم باید کدوم نوع رو بگیرم که رم و گرافیکم هردو ۴ گیگ هستند می تونه پشتیبانی بکنه لطفا دقیق بگین مارکش و چیز های دیگشو مرس یراستی اینهارو واشه کار کردن با برنامه و گیم های سنگین میخام مرسی از راهنماییتون

 23. سلام بچه ها من برای بازی کردن گیم های سنگین در کامپیوتر میخواهم سی پی یو خودم را که سلرون ۴۳۰ ۱٫۸ گیگاهرتز است به core i5 4690k 3.5ghz ارتقا بدم ایا لازم است مادربورد هم ارتقا بدم مال ۴سال پیش اگر لازم بود لطفا قیمت دقیق سی پی یو و مادربورد را بنویسید و مدل و مارک چی مادربورد را بگویید سپاس گزارم

 24. سلام دوباره بچه ها من خیلی قیمت و مدل مادربورد و سی پی یو برام مهمه لطفا بگویید ممنون اگر میشه adminشما هم نظری بدهید خیلی ممنوم

 25. سلام ببخشین این سوال میکنم اگه سی پی یو بخریم تعداد هسته مهم یا تعداد کش میگبایت مهم مثل این سی پی یو Intel Core 2 Quad Q9650 – 3.00GHz – 12MB L2هم چهار هسته هست هم ۱۲مگ کش داره یک چیزی دیگه کورای۳برای اجرای تمام بازی ها خوب یه نه چون من بیشتر ازینه ندارم ممنون میشم راهنمایم کنید

 26. ممنون از مطلب خوبتون
  من مدت ها بود که دنبال همچین مطلبی می گشتم که به سوالاتم جواب بده
  بازهم تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.