پرینترهای لیزری ونحوه کارکرد

یک چاپگر لیزری مثل چاپگر نقطه ای (سوزنی) تصاویر یا حروف فرستاده شده به وسیله کامپیوتر را، با استفاده از یک سری نقطه، چاپ می کند. اما چاپگر لیزری از اشعه لیزر استفاده می کند به طوری که نقاط ایجاد شده توسط آن بسیار کوچک بوده و کیفیت چاپ بسیار بالا می باشد. همچنین به دلیل آن که این چاپگر ها از هد چاپگر مکانیکی استفاده نمی کنند خیلی سریع و کم سر و صدا هستند.
لیزر
لیزر پرتوی متمرکز تر از نور منتشر می کند که اندازه آن کمتر از ۲۵ هزارم سانتیمتر (۱ دهم اینچ) میباشد.
باردار کننده کاغذ
باردار کننده کاغذ، کاغذی را که وارد چاپگر می شود، دارای بار مثبت می کند.
آینه دوّار
هنگامی که این آینه چند ضلعی می چرخد، اشعه لیزر را منعکس می کند و در نتیجه اشعه در طول استوانه عبور داده می شود.
ریز پردازنده
ریز پردازنده با بررسی اطلاعات مشخص می کند کدام یک از این نقاط روی صفحه بایستی سیاه شوند یا سفید بمانند. ریز پردازنده یک صفحه کاغذ را به صورت ماتریسی با ۸ ملیون نقطه در نظر می گیرد.
قسمت استوانه ای
وقتی اشعه لیزر از روی قسمت استوانه ای عبور می کند طرحی از بار الکتریکی متناسب با تصویری که باید چاپ شود از خود به جای می گذارد. این بار های الکتریکی پودر جوهر را که ” Toner” نامیده می شود، به خود جذب می کنند. پودر جوهر سپس به روی یک صفحه کاغذ منتقل می گردد، و تصویر اصلی و اولیه را چاپ می کند.
محفظه تونر
محفظه تونر به مقدار کافی پودر جوهر برای چندین هزار صفحه کپی، دارد.
استوانه
استوانه، بار الکتریسیته ساکن را از باردار کننده دریافت می کند، به استثنای قسمتهایی که توسط اشعه لیزر مورد تابش قرار گرفته است.
باردار کننده استوانه
یک میله دارای ولتاژ بالا، سطح استوانه را با الکتریسیته ساکن باردار میکند.

نحوه عملکرد این پرینترها
حتماً تا به حال از پرینترهای لیزری استفاده نموده اید. این پرینترها از سرعت بالا و کیفیت فوق العاده ای در چاپ تصاویر برخوردار می باشند.

775816879120675426372482118720616021058

به شکل فوق دقت کنید. نقطه ۱ کاغذ و نقطه ۲ تونر آمیخته شده با سطح کاغذ را نشان می دهد. شکل فوق در حقیقت یک حرف «s» می باشد که توسط تونر (که یک سری رنگ دانه شبیه پودر می باشد) بر روی سطح کاغذ حک شده. پرینتر لیزری این پودر را با استفاده از حرارت و فشار به خورد کاغذ می دهد. در این روش، ذرات تونر ذوب شده و سپس با فشار بر روی کاغذ حک می شوند و به خورد خلل و فرج موجود بر روی سطح کاغذ می روند.

تونر:
تونر در حقیقت نوعی رنگ دانه خشک می باشد که پرینترهای لیزری به جای جوهرهای مایع از آن برای چاپ بر روی کاغذ استفاده می کنند. این پودر بسیار نرم از دانه های بسیار ریز پلاستیک ساخته می شود که دانه های رنگی نیز به آن ها چسبیده باشد.

2538220873255134332211179016716924019314

درون یک پرینتر لیزری، تونر که بار منفی دارد ابتدا توسط غلطک پرینتر که بار مثبت دارد جذب می شود. این تونر سپس جذب کاغذ می شود زیرا بار مثبت کاغذ بسیار شدیدتر از غلطک می باشد. این تونر پس از جذب شدن به کاغذ بوسیله غلطک هایی فشرده داغ می شود و لذا ذوب شده و به خورد کاغذ می رود. پرینترهای رنگی لیزری از چهار رنگ تونر برای تولید تمامی رنگ ها استفاده می کنند. این چهار رنگ اصلی عبارتند از آبی، قرمز، زرد و سیاه (CMYK).
شکل زیر اجزاء یک پرینتر لیزری را نشان می دهد:

413738126972022311661762924817116220565

نقاط نشان داده شده در شکل فوق عبارتند از:
۱- کامپیوتر تصویر صفحه مورد نظر را به پرینتر می فرستد.
۲- کاغذ از مخزن کاغذ به سمت غلطک ها هدایت می شود.
۳- لامپ لوله ای مخصوص، به کاغذ در حال عبور بار مثبت می دهد.
۴- لیزر با توجه به دستورات رسیده از پردازنده پرینتر خاموش و روشن می گردد.
۵- آینه دوار نور لیزر را به سوی درام (غلطک) منحرف می کند.
۶- با چرخیدن درام، لیزر تصویر صفحه را خط به خط بر روی آن نقاشی می کند و این امر باعث می شود که نقاطی از درام که به آن ها نور رسیده، بار مثبت به خود بگیرند.
۷- تونر که بار منفی دارد بوسیله درام که بار مثبت دارد جذب می گردد.
۸- تونر جذب شده و نقاشی شده بر روی درام، کم کم به کاغذ در حال عبور جذب می شود زیرا بار مثبت کاغذ از تونر به مراتب بیشتر است.
۹- غلطک ها با فشار و حرارت تونر را به خورد کاغذ می دهند.
۱۰- کاغذ در حالی که هنوز در اثر پرس شدن غلطک ها داغ است از پرینتر خارج می شود.

اولین پرینتر لیزری دنیا توسط شرکت زیراکس ساخته شد.
این پرینتر بسیار گران قیمت بود ولی در سال ۱۹۸۴ اولین پرینترهای لیزری که مخصوص استفاده شخصی بودند به بازار عرضه شدند. امروزه پرینترها انواع مختلفی دارند. یکی از انواع بسیار رایج پرینترها برای مصارف خانگی، پرینترهای جوهرافشان می باشند که از کیفیت مناسب و قیمت کمی برخوردارند.

اساس کار چاپگرهای لیزری

پرینتر لیزری با کمک الکتریسیته ساکن کار می کند. یک استوانه چرخان الکتریسیته را بوجود می آورد. و یک اشعه نازک لیزر به این استوانه تابیده می شود و به شکل متن یا تصویری که باید پرینت گرفته شود یک صفحه با نواحی حامل بار های مثبت و منفی تشکیل می شود این صفحه بوسیله تونر که دارای پودر های با بار مثبت است پوشانده می شود بنابراین آن نواحی از صفحه که دارای بار منفی هستند این پودرها را جذب می کنند پس از آن کاغذ از روی آن عبور داده می شود تا تصویر مورد نظر روی آن بوجود آید. در مرحله بعد کاغذ باید از غلتک های داغ عبور کند تا پودر روی کاغذ سوخته و دائمی شود. در هر پرینتر لیزر رنگی  چند مرحله برای این کار وجود دارد تا رنگهای مختلف را با هم مخلوط کنند.

سرعت و قیمت مناسب نسبت به عملکرد خوب باعث شده است تا پرینتر های لیزر برای حرفه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص نوع سیاه و سفید آن با قیمت نسبتا ارزان در بسیاری از ادارات و شرکتها و حتی خانه ها یافت می شود. ولی پرینتر لیزر رنگی هنوز برای بسیاری از افراد گران است و فقط برای کارهای حرفه ای استفاده می شود که احتیاج به کیفیت بسیار عالی دارند. پرینتر های لیزر زبان فرمان خود را دارند که اطلاعات دیجیتال دریافتی را به یک فایل تصویری از نوعBitmap  تبدیل می کنند که در نهایت پرینت گرفته می شوند. قابلیتهای  Adobe post script در بسیاری از پرینتر های لیزر یافت می شود که آنها را برای طراحان گرافیک بسیار مناسب کرده است. زبان PCL شرکتHP  یکی دیگر از زبانهای معمول است که در پرینترهای لیزر استفاده می شود.

منابع:
http://www.zahedan-tebyan.ir/main.asp?id=19028
http://sabakarbar.com/index.php?page=test&hl=fa_IR
http://www.sarzamindownload.com/contents/822/

4 نظر در “پرینترهای لیزری ونحوه کارکرد”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.