cache در cpu چیست؟

اطلاعات بصورت اطلاعات برنامه، آدرسهای حافظه یا داده می باشند. این حافظه بین CPU و Ram قرار می گیرد. حافظه نهان با استفاده از الگوریتمهای پیچیده خود، پیش بینی می کند که پردازنده در مراحل بعدی پردازش به چه اطلاعاتی نیاز خواهد داشت و نتیجه را درون خودش ذخیره می کند. زمانیکه پردازنده نیاز به داده ای پیدا می کند ابتدا Cache را چک کرده و در صورت وجود آن در کش از داخلش می خواند، بدین ترتیب چون پردازنده بیتهای اطلاعاتی را از فضای داخل خود بدست می آورد ، خیلی سریعتر عمل می کند . ( تا اینکه این اطلاعات را از درون حافظه اصلی سیستم بیرون بکشد ) اما اگر داخل Cache نباشد ، پردازنده به حال انتظار می رود تا داده مورد نظر از حافظه اصلی به Cache رسیده و از آنجا نیز در اختیار پردازنده قرار بگیرد . بنابراین هر چه حافظه نهان بزرگتر باشد، کارایی نیز بیشتر است. 

cashe

در واقع cache مدخل ورودی اطلاعات به cpu است.

پس هر چهcache بزرگتر باشد سرعت انتقال داده به cpu بیشتر شده و سرعت پردازش افزایش می یابد.

انواع cache:

L1 Cache  چیست؟

L1 cache مخفف Level 1 cache است. ال ۱ یک حافظه کش سریع و کوچک تعبیه شده در درون پردازنده است و به دسترسی سریع پردازنده به داده های تکرار شونده (دستورات و داده ها) کمک می نماید. این نوع کش سریع بوده ولی گران قیمت می باشد. اکثر پردازنده ها دارای این نوع کش هستند که به دو قسمت جهت داده و دستورات تقسیم شده اند.

L2 cache چیست ؟

L2 cache مخفف Level 2 cache است. ال ۲ مجموعه ای از مدارات حافظه است که برای دسترسی سریع به داده های مهم و تکراری طراحی شده است. اکثر پردازنده ها یک کش سطح ۲ در حدود ۲۵۶ کیلو بایت دارند اما این عدد در تعدادی از پردازنده های پر سرعت تا  حدود ۲ مگا بایت می باشد.در ابتدا این نوع کش در کنار پردازنده به شکل یک چیپ حافظه استاتیک (static ram) قرار داده شده بود. اما کش های مدرن امروزی مستقیما در درون پردازنده قرار داده شده اند.

L3 cache چیست ؟

این cache جدیدترین نوع کش است که در پردازش به cache های ال۱ و ال ۲ کمک می کند.این cache این قابلیت را به cpu می دهد که همزمان قدرت انجام چند عملیات را داشته باشد و در صورت تکمیل ظرفیت cache های دیگر در پردازش آنها را یاری می کند

تفاوت ها:

مقدار حافظه ی L1 cache  از بقیه کمتر است و همین سبب سرعت بالای آن می شود .

در حالی که L3 cache و L2 cache به خاطر داشتن حافظه ی بالاتر از سرعت

 پایین تری برخوردارند ولی قدرت بیشتری در پردازش داده دارند وتوان انجام پردازش های

 سنگین تر را دارند.

1 نظر در “cache در cpu چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.