تفاوت عکس های Bitmap و Vector

تفاوت vector و bitmap

نرم افزارهای زیادی برای ویرایش عکس وجود دارد. اما معروفترین نرم افزار ویرایش عکس فتوشاپ است که اکثر کاربران نام آن را شنیده یا با آن کار کرده اند.

قابلیت های فتوشاپ بسیار گسترده بوده و کار حرفه ای با آن نیازمند آموزش های تخصصی است. اما با آموزش مقدماتی نیز میتوانید به صورت آماتور از این نرم افزار برای ویرایش های ساده روی تصاویر استفاده کنید.

 

در ادامه مطلب آموزش مقدماتی فتوشاپ را ارائه خواهیم کرد.

فتوشاپ معروف ترین نرم افزار تولیدی کمپانی بزرگ Adobe است. شرکتی بسیار قدرتمند که بعد از مایکروسافت دومین شرکت نرم افزاری دنیای رایانه به شمار می رود. قدرت Adobe بر هیچ کس پوشیده نیست، این کمپانی چندین سال است که با کنار زدن رقبا بر بلندای گرافیک رایانه ای ایستاده است.

در مورد این که چرا فتوشاپ این همه معروف و محبوب است دلایل متعددی را می توان برشمرد. استفاده آسان که مهم ترین دلیل استفاده است. افکت ها و براش های بسیار زیاد و متنوع، پشتیبانی تقریبا همه فرمت های تصویری، نقاشی آسان، تفکیک رنگ ها، امکانات فوق العاده همگی بخشی از توانایی های PhotoShop هستند.


با این همه قابلیت و شهرت جای هیچ گونه فکر برای دانلود Adobe Photoshop باقی نمی ماند.

 

قبل از هر چیز، لازم است که با ساختار گرافیک های کامپیوتری آشنا شوید:

تصاویر کامپیوتری به دو دسته اصلی تقسیم می شوند، که عبارتند از گرافیک Bitmap و گرافیک Vector (یا برداری)

تفاوت vector و bitmap
در این مقاله در مورد تفاوت گرافیک نقطه‌ای و برداری اطلاعاتی آورده شده است.


۱٫ گرافیک تصویری یا پیکسلی (Bitmap):

گرافیک Bitmap از نظر تکنیکی، گرافیک راستری (Raster) نامیده می شود. این نوع گرافیک از پیکسل های به رنگهای مختلف برای تشکیل تصویر ها استفاده می کند. در این نوع گرافیک، هر پیکسل متعلق به محل مخصوص بوده و دارای مقدار رنگ مشخص می باشد. در هنگام کار با تصاویر Bitmap موضوع یا شکل ها ویرایش نمی‌شوند بلکه پیکسل ها وبرایش می شود. تصاویر Bitmap یکی از بهترین روشها برای نشان دادن تصاویر از قبیل عکس ها یا نقاشی های دیجیتالی می‌باشد. زیرا این نوع تصاویر باید بسیار دقیق از نظر سایه ها و رنگ، درجه بندی شوند و این سیستم بسیار مناسب است.


تصاویر Bitmap دارای رزولوشن (Resolution) هستند. رزولوشن تعداد پیکسل در اینچ می باشد. رزولوشن به صورت تعداد پیکسل های یک تصویر تعریف می شود و با مقیاس DPI سنجیده می‌شود. در تصاویر هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت و وضوح آن تصویر بالاتر است. نشان دادن تصویر با یک تعداد پیکسل محدود باعث از بین رفتن کیفیت و برخی از جزییات و پدیدار شدن ناهمواری ها در هنگام بزرگ کردن تصاویر بر روی صفحه نمایش می گردد.

 

همچنین باعث از بین رفتن برخی از جزییات و پدیدار شدن ناهمواریها در هنگام چاپ کرن خواهد گردید. اشکال این نوع از گرافیک این است که زمانی که عکس یا اثر گرافیکی را کوچک کنید و آن را ذخیره کنید دیگر به حالت اول بر نمی‌گردد و دیگر کیفیت و وضوح اولیه خود را بدست نمی‌آورد.

 


۲٫ گرافیک برداری (Vector) :
گرافیک برداری از خط ها و منحنی ها تشکیل می شود که این خط ها و منحنی ها توسط بردار های ریاضی تعریف می شوند. بردارها یک تصویر را بر اساس مشخصات هندسی آن تعریف می کنند. طول و عرض شکلی که کشیده شده (Object) بر اساس مختصاتی بر محور‌های X و Y حرکت می‌کند. برای مثال یک تایر دوچرخه در گرافیک برداری از دایره های رسم شده با مرکز مشخص که در مکانهای خاص قرار گرفته اند و با رنگهای تعیین شده رنگ شده اند، تشکیل شده است. شما می توانید بدون اینکه کیفیت گرافیک را از دست بدهید تایر را انتقال دهید، تغییر اندازه بدهید یا رنگ آن را تغییر دهید. یکی از نرم‌افزارهای محبوب ساخت شرکت Adobe که در زمینه گرافیک برداری فعالیت دارد را می‌توان Adobe Illustrator نام برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید اینجا کلیک کنید.

 

گرافیک های برداری محدودیتی در رزولوشن ندارند، و می توانند در هر رزولوشن و در هر اندازه ای بزرگ شوند، بدون اینکه جزییات یا کیفیت تصویر از بین برود. در نتیجه گرافیک های برداری بهترین انتخاب برای گرافیک هایی هستند که باید در اندازه های مختلف ظاهر شوند.


جهت ایجاد تصاویر با کیفیت بالا، درک اینکه چگونه پیکسل های تصویر اندازه گیری و نمایش داده می شود مهم است. برای مثال یک مانیتور ۱۵ اینچی به صوت معمولی دارای ۸۰۰ پیکسل در افق و ۶۰۰ پیکسل در عمود می باشد. با تغییر تنظیم مانیتور بزرگ به ۱۰۲۴×۷۶۸ پیکسل، تصویر در اندازه کوچکتر روی مانیتور ظاهر می شود. به عبارت دیگر تصویر تنها قسمتی از صفحه نمایش را اشغال خواهد کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.