دلیل محبوبیت فریم ورک DJANGO چیست؟

django چیست
 
آیا می دانید Django چیست و چرا این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است؟! با توجه به محبوبیت بالای زبان برنامه نویسی Python به عنوان یک زبان ماشین محور و کاربرد ها و توانایی های بالای آن در تولید برنامه های تحت وب، برنامه نویسان بیشتری رو به این زبان می آورند و نیاز به یک فریم ورک با ویژگی های خاص و قوی برای این برنامه روز به روز بیشتر حس می شود. در این مقاله نگاه کوتاهی به ویژگی های اصلی فریم ورک Django خواهیم داشت.

فریم ورک django چیست

 

فریم ورک جنگو زمانی وارد بازار شد که سایر فریم ورک ها مثل Rail در زبان برنامه نویسی Python فراگیر شده بودند و فریم ورک Django به عنوان یک واکنش مناسب به این سروصدا ها ارائه شد. امروزه، یکی از مزیت های یادگیری Python، توانایی استفاده از Django است. ساختن برنامه های تحت وب تا حالا این قدر آسان و شیرین نبوده است. آینده نگری در زمینه طراحی و کاربری آسان باعث شده محبوبیت این برنامه روز به روز بیشتر شود.

توصیه می کنیم بعد از این نوشته، سراغ مطالعه مقاله دیگر ما با عنوان “علت محبوبیت فریم ورک قدرتمند جنگو” بروید!

Django یک فریم ورک سطح بالا برای زبان برنامه نویسی Pyhon است که کدنویسی سریع و پایدار با یک طراحی مناسب را به کاربران ارائه می کند. فریم ورک، جعبه ابزاری از Component هاست که برنامه های تحت وب به آنها نیاز دارند. هدف این است که برنامه نویس ها به جای نوشتن کد های تکراری برای کار های تکراری، روی قسمت هایی از پروژه هایشان کار کنند که مخصوص همان پروژه است. در حقیقت، فریم ورک Django نسبت به سایر فریم ورک های موجود ویژگی های بیشتری دارد. این فریم ورک، خیلی از دردسرهای کدنویسی را حل کرده است. به علاوه، فریم ورک Django به شما امکان می‌دهد تا کلاس های کد ها و دامنه تان را مدل سازی کرده و قبل از این که متوجه شوید، یک ORM داشته باشید. بیایید یک نگاه نزدیک تر داشته باشیم تا بتوانیم با این فریم بهتر آشنا شویم.

فریم ورک DJANGO به شکل لحظه ای بررسی می شود!

اغلب می بینیم که Django تنها فریم ورکی است که به حساسیت هاو ضعف های جدید عکس العمل نشان می دهد. تیم اصلی این فریم ورک همیشه به بقیه فریم ورک ها کمک می کند تا Patch های لازم را ایجاد کنند. در مورد استقامت این فریم ورک صحبت های زیادی می شود. امروزه، تمرکز اصلی Django بر روی ویژگی های جدید و نگرانی های موجود در دنیای برنامه نویسی است. این برنامه در نسخه های جدید خود هوشمندتر نخواهد شد ولی قدرت تصمیم گیری آن بهتر می شود.

دسترسی کافی به PACKAGEهای DJANGO وجود دارد!

جامعه ی Django، درست مثل جامعه یPython، ابزار ها و Package های زیادی برای کاربران فراهم کرده است. کلمه ی Django را در PyPI تایپ کنید و بیش از ۴۰۰۰ Package موجود برای کاربران در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این فریم ورک تقریبا تمامی ویژگی ها و امکاناتی را که شما دنبال آن هستید را در خود جای داده است.

این فریم ورک توسط افراد زیادی بررسی شده است!

Python و Django نسبت به Rails و Node سر و صدای کمتری در دنیای برنامه نویسی دارند اما این بدان معنی نیست که افراد مشهور و نام های بزرگ از آن ها استفاده نمی کنند. Django سیستم راه اندازی سایت های بزرگی مثل Pinterest و اینستاگرام است و حتی فیسبوک از ابزار های آن بهره می برد. Django کار خود را در دنیای نشر آغاز کرده و طبیعتا نشریات معروف مثل واشنگتن پست و Smithonian از Django استفاده می کنند.

فریم ورک django چیست
 

مستندات زیادی برای فریم ورک DJANGO موجود است!

Django در شروع کار خود بیش از هر پروژه ی Open Source دیگری تحقیقات و مقالات ارائه شده دارد و این آمار در طول زمان بهتر و بیشتر هم شده است. در ابتدای ارائه‌ی این فریم ورک، همین مستندات موجود بود که این برنامه را خاص می‌کرد. بیشتر فریم ورک های دیگر، از یک سیستم الفبایی برای ارائه ماژول ها و ویژگی ها استفاده می کردند. این رویه برای رجوع سریع مناسب است اما در زمانی که شما به دنبال انجام کاری مفید باشید، کمکی به شما نمی کند. کیفیت مستندسازی در Django هم اکنون ویژگی خاصی نیست اما از بهترین ها در دنیای برنامه نویسی است. کیفیت فایل های گزارشی و مستندات برای برنامه نویس ها همیشه یک نگرانی بزرگ بوده است. این نوع از مستندات در Django از جایگاه بالایی برخوردارند.

جامعه DJANGO دارای سطح پشتیبانی بالایی است!

گفته می شود که Python یکی از بهترین جوامع برنامه نویس، در زمینه ی پشتیبانی دارد و Django نیز از این قائده مستثنا نیست. این فریم ورک توسط بنیاد نرم‌افزاری جنگو یا DFS مدیریت می شود. هر رخدادی در این بنیاد درای دستورالعمل های خاص خود می باشد. این بنیاد همیشه به دنبال گستردگی و پوشش همه گیر بوده است. در خیلی از جوامع برنامه نویسی، لیست های ایمیلی و IRC معمولا خطرناک اند. در این جا نیز مشکلاتی پیش می آید، ولی بخوبی مدیریت می شود. به همین دلیل گروه‌هایی مثل Django Girls رشد زیادی در چند سال اخیر داشته اند.

DJANGO از فعالیت های مفید برای سئو حمایت می کند!

برنامه نویسان تحت وب و متخصصین سئو همیشه با یکدیگر مشکلاتی دارند. کار یک برنامه نویس و سئو کار معمولا دارای اهداف و رویکرد های متفاوتی است. با Django این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است. فریم ورک Django استفاده از URL هایی را پیشنهاد می کند که برای انسان قابل خواندن باشند. این موضوع برای موتور های جستجو گر و متخصصین سئو بسیار با ارزش است. وقتی از Django استفاده می‌کنید، تیم سئو بسیار راضی اند و خیالشان راحت است که URL ها به شکل معنی دار ایجاد شده اند و مجموعه ای از حروف و اعداد بی ربط و بدون معنی در آن وجود ندارد.

مقیاس پذیری

Django برای شروع بهترین گزینه است و در صورتی که کاربر بخواهد مقیاس برنامه های خود را افزایش دهد نیز کاربری بالایی خواهد داشت. Django در عمل به شکل مجموعه ای از Componentها است که آماده به کار طراحی شده اند. هم اکنون، به دلیل این که این Componentها دیگر به هم وابسته نیستند، برنامه نویس براحتی می‌تواند آنها را حذف و یا در صورت نیاز تغییر دهد.

امنیت

Django، به شکل پیش فرض، از خطاهای امنیتی که معمولا در PHP دیده می شوند جلوگیری می کند. برای اثبات این موضوع باید بگوییم که Django، همیشه کد های اصلی شما را پنهان می کند و اطلاعات از طریق تمپلیت ها به مرورگر ارسال می شوند.

نتیجه گیری :

 

می توان برای رونق فریم ورک Django صحبت هایی کرد. این برنامه به اندازه ی Rail تبلیغ نشده و بیشتر،  توضیحاتی در بلاگ ها و کنفرانس های Python برای این برنامه ارائه شده است. تنها چیزی که باعث معرفی کامل این فریم ورک شده، نتیاج خوبی است که بدست آورده و برنامه های خارق العاده ای است که با این فریم ورک نوشته شده اند. حالا، مشاورین DFS و کنفرانس های Django به همراه کتاب ها و مقالات متعدد، اطلاعات خوبی به شما در این زمینه می دهند. در انتها، باید بگوییم که ویژگی‌ها و مزیت های ارائه شده در بالا، از محدود فاکتور های موفقیت و محبوبیت بالای این فریمورک از تاریخ انتشارش به شمار می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.