۶ روش برای پیدا کردن آدرس IP کامپیوتر

هنگامی که رایانه شما به یک شبکه متصل می شود، یک آدرس اختصاصی روی آن شبکه که با نام آدرس IP شناخته می شود; به آن اختصاص پیدا می کند.

کلیک – اگر رایانه هم به یک شبکه محلی و هم به اینترنت متصل باشد؛ علاوه بر آدرس IP داخلی که موقعیت آن را در شبکه محلی نشان می دهد یک آدرس IP خارجی نیز پیدا می کند که در واقع آدرس IP ارتباط اینترنتی است. برای آموختن چگونگی پیدا کردن هر دو آن ها با کلیک همراه شوید.

روش اول: پیدا کردن آدرس IP عمومی (خارجی) با استفاده از موتور های جستجو

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-1-Version-2

۱ ابتدا یکی از موتور های جستجوی Bing یا Google را باز کنید. این دو موتور جستجو به شما اجازه می دهند تا به سرعت آدرس IP عمومی (خارجی) خود را پیدا کنید. در واقع این آدرس مودم شماست که در سراسر اینترنت قابل مشاهده است.

۲ عبارت ip address را در قسمت جستجو تایپ کنید و کلید ↵ Enter را فشار دهید. با استفاده از این دستور آدرس IP عمومی شما به نمایش در خواهد آمد. این ترفند روی بسیاری از موتور های جستجو مثل: گوگل، بینگ، Ask، DuckDuckGo و … کار می کند ولی یاهو از این قابلیت پشتیبانی نمی کند.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-2-Version-2

۳ آدرس IP خود را پیدا کنید. اکنون آدرس IP شما در قسمت بالای نتایج جستجو و در بعضی موارد در قسمت مخوص خود به نمایش در می آید. اگر شما از موتور جستجوی Ask استفاده می کنید، آدرس IP در قسمت بالای بخش More Answers نمایش داده می شود.

آدرس IP عمومی از چهار قسمت مجزا که هر قسمت شامل حداکثر سه عدد است، تشکیل می شود و هر قسمت به وسیله نقطه از قسمت دیگر جدا شده است. برای مثال چیزی شبیه به این: ۴۴٫۲۹٫۱۹۲
این آدرس IP توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما به شما اختصاص داده شده است. اکثر آدرس های IP خارجی پویا هستند. به این معنی که هر دفعه که به شبکه متصل می شوید، عوض می شوند. با استفاده از پراکسی می توان این آدرس IP را پوشش داد.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-3

روش دوم: یافتن آدرس IP از طریق تنظیمات مودم

۱ صفحه تنظیمات مودم کامپیوتر خود را باز کنید. تقریبا اکثر مودم ها تنظیماتی دارند که می توان از طریق مرورگر ها به آن ها دسترسی پیدا کرد و تنظیمات مورد نظر را انجام داد. بنابر این با وارد کردن آدرس IP مودم خود در یک مرورگر، وارد صفحه تنظیمات آن شوید. برای پیدا کردن آدرس IP مودم خود می توانید از دفترچه راهنمای آن استفاده کنید. ولی معمولا مودم ها از یکی از IP های زیر استفاده می کنند:

۱۶۸٫۱٫۱
۱۶۸٫۰٫۱
۱۶۸٫۲٫۱

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-4-Version-2

۲ صفحه Status، Internet و یا WAN تنظیمات مودم را باز کنید. محل نمایش آدرس IP بسته به مدل و نوع مودم متفاوت است. ولی اکثرا این آدرس را در یکی از صفحات Internet، Router Status یا WAN به نمایش می گذارند.

در صورتی که از مودم های جدید شرکت Netgear با نرم افزار مخصوص Netgear Genie configuration استفاده می کنید، برای دسترسی به این تنظیمات باید روی تب Advanced کلیک کنید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-5-Version-2

۳ یافتن آدرس IP. در صفحات Status، Internet و یا WAN زیر قسمت “Internet Port” یا “Internet IP Address” باید بتوانید آدرس IP خود را ببینید. آدرس IP از چهار قسمت مجزا که هر قسمت شامل حداکثر سه عدد است، تشکیل می شود و هر قسمت به وسیله نقطه از قسمت دیگر جدا شده است. برای مثال چیزی شبیه به این: ۱۹۸٫۴۴٫۲۹٫۱۹۲

عدد به نمایش درآمده، همان آدرس IP شماست و هر ارتباطی که از طریق مودم شما برقرار شود از این آدرس استفاده خواهد کرد.
این آدرس IP توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما به شما اختصاص داده شده است. اکثر آدرس های IP خارجی پویا هستند. به این معنی که هر دفعه عوض می شوند. با استفاده از پراکسی می توان این آدرس IP را پوشش داد.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-6-Version-2

روش سوم: یافتن آدرس IP خصوصی ویندوز با استفاده از خط فرمان

۱ باز کردن خط فرمان (command prompt). کلید های ⊞ Win و R کیبورد را به صورت همزمان فشار داده و در پنجره باز شده عبارت cmd را تایپ کنید. سپس کلید ↵ Enter را فشار دهید تا خط فرمان ویندوز (command prompt) باز شود.

در ویندوز ۸ و ۱۰ با فشار دادن کلید های ⊞ Win و X به صورت همزمان و انتخاب command prompt از منوی باز شده می توانید این کار را انجام دهید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-7

۲ باز کردن ابزار “ipconfig”. در خط فرمان عبارت ipconfig را تایپ کرده و کلید ↵ Enter را فشار دهید. پس از انجام این کار لیستی از اطلاعات اتصالات شبکه شما به نمایش در می آید. در این بخش تمام اطلاعات مربوط به اتصالات شبکه روی کامپیوتر شما نمایش داده می شود.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-8-Version-2

۳ یافتن آدرس IP. اتصال فعال شما در شبکه ممکن است با عبارت هایی مثل Wireless Network Connection، Ethernet adapter و یا Local Area Connection نام گذاری شده باشد. همچنین احتمال دارد با نام شرکت سازنده کارت شبکه رایانه شما نام گذاری شده باشد. اتصال فعال خود را یافته و به دنبال IPv4 Address بگردید.

آدرس IP خصوصی از چهار قسمت مجزا که هر قسمت شامل حداکثر سه عدد است، تشکیل می شود و هر قسمت به وسیله نقطه از قسمت دیگر جدا شده است. برای مثال چیزی شبیه به این: ۴۴٫۲۹٫۱۹۲
خروجی دستور ipconfig معمولا طولانی است. بنابر این ممکن است برای یافتن IPv4 Address مجبور شوید صفحه را به پایین بکشید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-9

روش چهارم: یافتن IP خصوصی ویندوز از طریق Network Connections (اتصالات شبکه)

۱ پنجره Network Connections را باز کنید. شما در تمام نسخه های ویندوز با فشار دادن کلید های ⊞ Win و R و سپس تایپ عبارت ncpa.cpl و زدن کلید ↵ Enter می توانید به سرعت به این پنجره دسترسی پیدا کنید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-10

۲ روی connection فعال خود کلیک راست کنید. از منوی باز شده Status را انتخاب کنید تا پنجره connection’s Status باز شود. در صورتی که از ویندوز XP استفاده می کنید، روی گزینه Support کلیک کنید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-11

۳ پنجره Network Connection Details را باز کنید. برای این کار روی گزینه Details کلیک کنید. اکنون می توانید آدرس IP خصوصی یا داخلی خود را در مقابل عبارت “IP Address” یا “IPv4 Address” مشاهده کنید.

آدرس IP داخلی خصوصی از چهار قسمت مجزا که هر قسمت شامل حداکثر سه عدد است، تشکیل می شود و هر قسمت به وسیله نقطه از قسمت دیگر جدا شده است. برای مثال چیزی شبیه به این: ۴۴٫۲۹٫۱۹۲
آدرس IP داخلی نشان دهنده موقعیت شما در شبکه است.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-12

روش پنجم: پیدا کردن آدرس IP خصوصی در سیستم عامل لینوکس

۱ ترمینال (Terminal) را باز کنید. شما می توانید از طریق خط فرمان ترمینال (Terminal command line) آدرس IP خصوصی خود را پیدا کنید. برای دسترسی به Terminal می توانید از پوشه ابزار (Utilities folder) خود آن را یافته و اجرا کنید و یا کلید های Ctrl+Alt+T را همزمان فشار دهید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-13

۲ یکی از فرمان های پیکربندی IP را وارد کنید. فرمان های زیادی برای نمایش آدرس IP کامپیوتر شما وجود دارد. فرمان اول یک استاندارد جدید برای چک کردن آدرس IP است، در حالی که دومی تقریبا منسوخ شده ولی هنوز روی اکثر نسخه های لینوکس کار می کند.

فرمان اول: sudo ip addr show – پس از وارد کردن این کد فرمان باید رمز عبور ADMIN رایانه را وارد کنید.
فرمان دوم: /sbin/ifconfig – ممکن است شما با پیغامی مبنی بر دسترسی نداشتن به حساب مدیریتی مواجه شوید. اگر چنین اتفاقی افتاد عبارت sudo /sbin/ifconfig را تایپ کنید و سپس رمز عبور خود را وارد کنید.

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-14

۳ یافتن آدرس IP. هر کدام از این فرمان ها جزئیات تمام اتصال های موجود را نشان می دهد. بنابر این اتصالی را که از آن استفاده می کنید، پیدا کنید. اگر کامپیوتر شما از ارتباط اترنت (Ethernet) استفاده می کند، به احتمال زیاد اتصال از نوع eth0 خواهد بود. و اگر از ارتباط بی سیم یا wireless استفاده می کند، به احتمال زیاد از نوع wlan0 می باشد.

آدرس IP داخلی خصوصی از چهار قسمت مجزا که هر قسمت شامل حداکثر سه عدد است، تشکیل می شود و هر قسمت به وسیله نقطه از قسمت دیگر جدا شده است. برای مثال چیزی شبیه به این: ۴۴٫۲۹٫۱۹۲

۷۲۸px-Find-the-IP-Address-of-Your-PC-Step-15

روش ششم: استفاده از سایت اینترنتی

برای یافتن آدرس IP خود کافیست به سایت findurl.com مراجعه کنید.

۷۲۸px-What-is-my-ip

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.